Veliko več kot samo avtomatizacija
13.06.2024
Če se ozrem na preteklost, ko sem imel številne težave in vprašanja o povezavah med sistemi in storitvami, je danes odgovor na mnoge od teh izzivov Power Automate.
Pa naj gre ob tem za časovno ali samodejno sprožene storitve ali ob kakršni koli spremembi, povezavo med posameznimi storitvami preko Cloud Flowa.
Danes je večji del integracije, ki jih izvedem med sistemi, v oblaku. Rešitve pripravim z uporabo Cloud Flowa, ki mi omogoča, da povezavo postavim hitro, brez iskanja primerne lokacije s širokim razponom možnih povezav preko različnih vtičnikov (konektorjev). Sistem hkrati omogoča dobro in natančno preglednost nad izvedenimi koraki in njihovo zgodovino. V kolikor povezava z določeno storitvijo ni na voljo jo lahko vzpostavimo sami na poljuben aplikacijski vmesnik za programiranje (API), ki je na voljo lokalno ali v oblaku. API je programski vmesnik, ki omogoča dvema aplikacijama medsebojno interakcijo brez kakršnega koli posredovanja uporabnika. API je zbirka funkcij in postopkov programske opreme. Preprosto povedano, API pomeni programsko kodo, do katere je mogoče dostopati ali jo izvajati. API je definiran kot koda, ki pomaga dvema različnima programoma pri medsebojni komunikaciji in izmenjavi podatkov.
Dodatna uporabnost Power Automate se pokaže tudi z uporabo Desktop Flowa, s pomočjo katerega lahko naredim avtomatizacijo storitev na lokalnem računalniku. Želene akcije se ob tem posnamejo in Desktop Flow jih lahko samodejno izvaja znova in znova ali pa individualno sestavimo želeno zaporedje akciji. Povezava Cloud Flowa in Desktop Flowa obe storitvi lahko združimo in imamo s tem celovito upravljanje nad želenimi lokalnimi akcijami in storitvami v oblaku.
Tako kot uporaba vsake storitve zahteva nekaj vaje, da se v določenem programerskem okolju počutiš domače, nam Microsoft v določenih pogledih ne olajšuje dela. Z uporabo različnih jezikov, ki jih uporablja Power Platform, naletimo na nekaj začetnih težav, vendar že krajše spoznavanje s programom in priprava poteka dela vodi do izredne uporabniške izkušnje ter predstavlja odlično pomoč pri vsakodnevnem delu podjetja.
Uporabniki, ki so v osnovi razvijalci programov ali procesov so navajeni pisati v različnih programskih jezikih, se ob prvem stiku s Power Platformo počutijo nekoliko omejene in utesnjene. Program lahko namreč neposredno uporablja samo jezik, ki je vgrajen in omogoča, da v programskem jeziku napišejo le nekaj vrstic. Drži, da Power Automate potrebuje nekoliko več operativnih korakov, a ko pričnemo s prilagoditvami, se nam takoj pojavi vrsta dodatnih vprašanj, kot so: kje bo storitev tekla, ali so potrebne dodatne licence in podobno.
Za uporabo Power Automate naprednih vtičnikov seveda potrebujemo določene licence a jih ob uporabnosti slednje hitro upravičimo.
In kako lahko odgovorimo na vprašanje kje in kako začeti ?
Grafična analiza procesa in opravil, ki jih želimo vključiti v Power Automate, je dober začetek za podrobnejše spoznavanje procesov, ki jih lahko avtomatiziramo. Dobra osnova je lahko tudi Microsoftov tečaj PL 500 Microsoft Power Automate RPA Developer, ki je, po mojem mnenju res eden boljših, saj vas stopenjsko pelje skozi vse korake priprave in izdelave avtomatizacije in integracije ter ustrezne uporabe Power Automate ter Power Platforme.
Imate dodatna vprašanja?
Za več informacij smo vam vedno z veseljem na voljo. Pišite nam na info@kompas-xnet.si ali nas pokličite 01 5136 990.
Kontaktirajte nasNovice
Naročite se na Xnet novice in ostanite na tekočem glede novih tečajev, seminarjev, možnosti pridobitve novih certificiranj in akcijskih cen.